Šigeru Išiba, strateg odbrane i entuzijasta za vozove, smatran autsajderom u politici Japana i pošto je postao veoma nepopularan, uvideo je da je njegova pozicija premijera ugrožena posle samo deset meseci na toj funkciji i posle onoga što je u nedelju izgledalo kao još jedan izborni debakl.
Na izborima za gornji dom parlamenta, Liberalno-demokratska partija (LDP, konzervativna desnica) Išibe i njen saveznik iz centra desnice Komeito osvojili su 41 od 125 mesta, po projekcijama, daleko od 50 potrebnih da održe većinu.
Težak pušač, Išiba (68), preuzeo je u septembru – iz svog petog pokušaja, voćstvo LDP-a, stranke koja je praktično neprekidno držala vlast u Japanu od 1950-ih.
Taj bivši ministar odbrane i poljoprivrede, u to vreme se dopao javnosti: poznat po svom majstorstvu u vojnim pitanjima, tvrdi da je ljubitelj cigareta i vozova, pop idola iz 1970-ih i maketarstva.
Jedva izabran, Šigeru Išiba je raspisao prevremene parlamentarne izbore u oktobru, nadajući se da će učvrstiti svoju vlast. Ali je na kraju postigao najgori rezultat svoje stranke u poslednjih 15 godina: koalicija LDP-Komeito izgubila je u nedelju apsolutnu većinu u donjem domu parlamenta i primorana je da pregovara sa opozicijom.
Uz rizik da ometu njegovu zakonodavnu agendu, vladine politike za suzbijanje inflacije i podsticanje rasta „postale su neuravnotežene“, primećuje Stefan Angrik, analitičar u Moody’s Analytics. Popularnost premijera je naglo opala usred vrtoglave inflacije i udvostručenje cene pirinča. Anketa koju je početkom juna objavila televizija NHK pokazala je da samo 39% Japanaca odobrava vladine akcije.
Na kraju, „Išiba je bio sateran u ćošak, obećavajući samo zakasnelu i neozbiljnu finansijsku podršku koja će malo doprineti poboljšanju izgleda potražnje“, objasnio je Angrik.
Ubedljiv izborni poraz u nedelju pogoršava spekulacije o mogućoj ostavci. „Ne možemo ništa da uradimo dok ne vidimo konačne rezultate, ali pokazaću svest o svojoj odgovornosti“, jednostavno je prokomentarisao Išiba.
Sin regionalnog guvernera i pripadnik male hrišćanske manjine, Išiba se zakleo da će „stvoriti novi Japan“, revitalizovati seoska područja i rešiti „tihu vanrednu situaciju“ smanjenja stanovništva. Iako otac dve ćerke, imenovao je samo dve žene u svoj kabinet, a bilo ih je pet pod njegovim prethodnikom, Fumiom Kišidom.
Njegov politički imidž je brzo oslabio, a kritikovan je zbog svojih grešaka: loše skrojenog odela na jedn oj ceremoniji, dremke tokom parlamentarne sednice i jer nije ustao da pozdravi druge lidere na samitu u Peruu.
Još gore, pojavio se video kako Išiba širom otvorenih usta halapljivo žvaće veliku kuglicu „onigirija“ – popularne japanske brze hrane od pirinča s raznim slanim dodacima, koja mu viri između usana.
„Jede kao trogodišnjak“, rugao se jedan korisnik na X-u. „Kako je stigao do vrha s takvim manirima?“, pitao je drugi.
Još jedan problem koji mu ne ide na ruku: zastoj trgovinskih pregovora usled carinske ofanzive Donalda Trampa. Japan, uprkos tome što je bliski saveznik Vašingtona, podleže istim osnovnim američkim carinama od 10% kao i većina zemalja, a i dodatnim carinama od 25% na automobile i 50% na čelik. A Japanu preti i povećanje takozvanih „recipročnih“ generalizovanih dodatnih carina na 25% 1. avgusta.
Doduše, Šigeru Išiba je pozvan u Belu kuću i poslao je svog pregovarača, Rjoseija Akazavu, u Vašington sedam puta od aprila da pokuša da obezbedi kompromis.
Ali njegova predizborna maksimalistička strategija koja zahteva potpuno ukidanje svih carina, teško daje plodove i nikakav sporazum se ne nazire.
U potpunoj suprotnosti sa tim, Šinzo Abe, japanski premijer tokom prvog mandata Donalda Trampa, postao je blizak američkom predsedniku. Abe koji je gospodinu Trampu poklonio zlatan štap za golf, postigao je brz uspeh u tadašnjem trgovinskom ratu SAD, uspevši da zaštiti Japan od bilo kakvih američkih tarifa. „Nikada neće biti nekoga kao što je on“, izjavio je Tramp posle ubistva Šinza Abea 2022. godine.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com