Državna sekretarka Ministarstva spoljnih poslova Srbije Nevene Jovanović je povodom govora člana Predsedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića u utorak u Ujedinjenim nacijama ocenila da je to „još jedan primer politizacije komemorativnih skupova i pokušaja da se kroz neosnovane optužbe na račun susednih država i njihovih rukovodstava dodatno prodube podele među narodima regiona“.
„Takav pristup ne doprinosi pomirenju, već vređa žrtve sve tri nacije i podriva odnose među državama“, napisala je ona na društvenoj mreži X.
Jovanović je navela da je „Republika Srbija više puta jasno i odgovorno iskazala pijetet prema svim žrtvama ratnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, uključujući i žrtve tragičnih događaja u Srebrenici“.
„Istovremeno, Srbija odlučno odbacuje pokušaje nametanja kolektivne krivice jednom narodu i ostaje čvrsto posvećena miru, stabilnosti i politici budućnosti“, piše u tekstu.
„Komemoracije moraju biti mesta sećanja i saosećanja, a ne platforma za etnonacionalističke narative koji nas dodatno udaljavaju“, napisala je Jovanović i ukazala da bi „zajedničko sećanje na žrtve ratnih sukoba trebalo da bude most koji povezuje države i narode, a ne povod za nove podele“.
Na prvoj komemoraciji Međunarodnog dana sećanja na genocid u Srebrenici u sedištu UN u Njujorku, gde je povodom 30. godišnjice tog genocida glavni govornik bio generalni sekretar UN Antonio Gutereš, Bećirović je rekao da vlasti Srbije odbijaju da priznaju presude internacionalnih sudova o genocidu u Srebrenici, što je nazvao „apsurdnim“.
„Vlasti Srbije ne žele da priznaju istinu ili da se odreknu ideologija koje su vodile u genocid, te da izruče ratne zločince. Naprotiv, oni od njih prave heroje“, ocenio je Bećirović i naglasio da on „ne stavlja znak jednakosti između ratnih zločinaca i celog jednog naroda“.
Bećirović je istakao da se genocid u Srebrenici ne sme zaboraviti i da narod u BiH „ne traži osvetu, već istinu i pravdu“.
Gutereš je rekao u govoru da svet mora da se suprotstavi negiranju genocida, revizionizmu i iskrivljavanju činjenica i da se „samo priznavanjem patnje svih žrtava može graditi međusobno razumevanje, poverenje i trajan mir“.
Po rečima generalnog sekretara UN, srebrenilčki genocid nije bio posledica rata, već „smišljena i sistematska kampanja istrebljenja Bošnjaka u Srebrenici“.
On je ukazao da su presude Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde „nedvosmisleno utvrdile da su zločini počinjeni u Srebrenici predstavljali genocid“, a da je „krivična odgovornost za genocid prema međunarodnom pravu je individualna. Ne može se pripisati nijednoj etničkoj, verskoj ili drugoj grupi u celini“.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com