U trendu

Evolucija jednog Rundova

Godine 1959. Volt Dizni je postavio kamen temeljac za večite porodične komedije filmom „Moj tata Rundov“, jednim od prvih crno-belih igranih filmova ovog studija. Film predstavlja izvanrednu priču o Rundovu, u kojoj sulude dogodovštine prate jedna drugu do kraja prepunog iznenađenja. U toj verziji, u režiji Čarlsa Bartona, sin tinejdžer, Vilbi Danijels (kojeg igra Tomi Kirk, tadašnji idol mladih) pretvoren je u Rundova pošto je na njega bačeno prokletstvo starog talismana. U sasvim novom i šokantnom stanju Vilbi mora da ubedi svog oca, koji se inače plaši pasa, alergičan je na životinje, a između ostalog je i poštar (igra ga Fred Mekmarej), da je pretvoren u psa i da treba da zaustavi sovjetskog špijuna ako hoće da ponovo postane čovek. Ispunjen jurnjavom i nezaboravnim gegovima, uključujući onaj kada je pas za volanom starudije koja juri, ovaj film ostaje u nezaboravnom sećanju svakog deteta.

Ovaj krzneni ljubimac vratio se na veliki ekran 1976. u filmu „Rundov advokat“, osvajajući još jednu generaciju mališana. Tog puta glavnu ulogu, odraslog Vilbija Danijelsa, tumačio je Din Džons. Danijels je trebalo da se kandiduje za državnog tužioca, mada ga je proganjala povremena transformacija u psa!

Vraćamo se u 21. vek, kada naširoko popularan komičar Tim Alen (Tim Allen) počinje da se pita da li ova stara pseća priča može da nauči neke nove trikove i pred najzahtevniju i najsofisticiraniju bioskopsku generaciju mališana do sada donosi njenu novu inkarnaciju u vidu filma „Moj tata Rundov“ („The Shaggy Dog“). Napokon, tehnologija snimanja filmova načinila je kvantumske skokove u godinama nakon što je prvi „Rundov“ očarao publiku, što je omogućilo da Rundov ponovo dođe na svet s neverovatno realističnim vizuelnim iznenađenjima.

Alen kaže: „Gledanje prvog filma „Rundov“ bio je ogroman događaj u mom detinjstvu. Činilo se da ima toliko čarolije da sam ga od tog doba smatrao jednim od najnezaboravnijih i najzabavnijih filmova. Međutim, kad se osvrnem na njega, shvatam da se moje sećanje na njega održalo mnogo bolje nego prava verzija filma. Tada je imao veliki uticaj na mnoge klince, ali tehnologija iz pedesetih danas je davno prevaziđena. Zato mi se i dopala ideja da osavremenimo ovaj klasik, da uzmemo nešto staro i oživimo ga na zabavan i uzbudljiv način. Veoma me je privukla sama ideja da treba da osvežimo ovu priču.“

Scenario za ovaj film nije samo niz urnebesnih slepstik vragolija već i priča o čoveku koji je naučio da sedne, stoji ili prosto da bude sa svojom porodicom da bi postao otac kakav je oduvek želeo da postane. „Priča zaista govori o čoveku koji se pretvara u čovekovog najboljeg prijatelja. U tom procesu on shvata šta znači biti najbolji prijatelj porodice“, objašnjava producent filma. „Sjajno je što pretvaranjem u psa Dejv dobija poseban ugao gledanja i vidi ženu i decu u potpuno novom svetlu. Najednom, oni s njim kao psom dele tajne koje nikada ne bi podelili s tatom. To je emotivna suština filma i u tome ima nečeg dirljivog i lepog dok gledate tu transformaciju.“

Čak i uz fenomenalne sposobnosti kolija koji je igrao pseći alterego Tima Alena priča filma „Moj tata Rundov“ zahtevala je neke vratolomije koje nijedan pas nije u stanju da izvede – uključujući pretvaranje psa u čoveka. Tvorci filma istraživali su kako mogu da im pomognu specijalni efekti. Studio Stena Vinstona suočio se s izazovom da uskladi bradatog kolija s dublerom robotom, koji je morao da bude identičan pravom. Kada je stvoren animatronični Rundov, prekriven je krznom i proveden kroz niz testova da bi se videlo da li mu dlaka leti na prirodan način. Najviše su se usredsredili na glavu Rundova – robot je trebalo da se iščuđava i da to dočarava ušima koje mogu da se pomeraju, očima koje se okreću i nosom koji njuška, a sve to putem daljinskog upravljača. Konačno, tu je bilo i lice, koje je moglo da se pokreće i izražava čitavu paletu emocija.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.