U trendu

Tropski fikus

Ako želite da u svoj dom unesete dah egzotike, nema problema. To ćete uspeti ako nabavite nekoliko tropskih biljaka sočnih listova i neobičnih cvetova. Saksije sa ovim biljkama mogu da stoje u uglu sobe, ali ako vam prostor to dozvoljava, možete da napravite i kutak gde će one biti grupisane, čime ćete stvoriti mikroklimu i omogućiti im da se bolje razvijaju. To se postiže tako što ćete manje vrste staviti u prvi plan, to jest napred, a veće i više iznad njih. Na taj način ćete postići vizuelni efekat – prostorija će izgledati dublje.
Važno je da obratite pažnju na neobičnu teksturu listova, boju i oblike kako bi se osetila njihova lepota i raskoš u različitosti. Ako ste u malom stanu, nipošto ne vešajte o tavanicu biljke koje se pružaju preko saksija, jer će, bez obzira na to kako i koliko su lepe, jednostavno zagušiti prostoriju. Tako će ionako mali stan izgledati još manje.
Najčešća tropska biljka koja se nalazi u našim stanovima je fikus. Niko ne može da odoli onim vrstama fikusa koje se gaje zbog izuzetno lepih dekorativnih listova. Iako je poreklom iz tropskih ili suptropskih oblasti, bolje napreduje u umereno toplim prostorijama nego u jako zagrejanim. On ne zahteva mnogo svetlosti, pa zato saksiju sa fikusom možete držati udaljenu od prozora, pa čak i u uglu.
Fikus treba redovno zalivati mlakom vodom, jer je veoma osetljiv na nedostatak vlage i hranljivih materija u zemlji. S vremena na vreme trebalo bi vlažnom krpom ili sunđerom obrisati listove sa obe strane, jer se na njima skuplja mnogo prašine. Oni koji već imaju fikus znaju za taj problem. Lepo negovan fikus može da dostigne visinu i do tri metra. Raste veoma brzo i zato zahteva jaku i hranljivu zemlju. Mlade biljke se presađuju svake godine, a starije svake druge godine. Tokom zime fikus treba čuvati na temperaturi od oko 16 stepeni Celzijusa, i to daleko od promaje i prozora koji se otvaraju. Takođe, treba ga umereno zalivati.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.