U trendu

Svež dah za život u društvu

Mnoga socijalna pravila svakodnevno usmeravaju i ograničavaju naše ponašanje i aktivnosti. Posle obilnog poslovnog ručka, većina ljudi će pažljivo obrisati usta salvetom, a u gradskom prevozu će retko ko jesti ili duvati nos, iako ova poslednja situacija postaje sve češća.

Slična pravila važe i za odnos dvoje ljudi: uzajamna pažljivost ogleda se i u očekivanom poštovanju društvenih kanona ponašanja. Postoje, međutim, stvari koje se ni uz najbolju volju ne mogu do kraja kontrolisati.

Upravo te stvari mogu ometati komunikaciju u najvećoj meri. Jedan od takvih „društveno neprihvatljivih“ slučajeva jeste neprijatan miris iz usta – problem koji može i te kako da zagorča život.

Prijatan i svež dah je društvena konvencija prisutna u mnogim kulturama. Pred sastanak sa naročito privlačnom damom većina muškaraca neće pojesti hranu sa belim ili crnim lukom, premda inače uživaju u njegovom ukusu. Naravno, ima i onih koji pojavama kao što su sastanci prilaze iz kontre, ali o njima ovde ne govorimo…

U većini slučajeva, loš dah može biti regulisan redovnim održavanjem higijene usta, pravilnom ishranom i upotrebom sredstava za ispiranje. Međutim, u pojedinim slučajevima to nije tako jednostavno. Veoma često događa se da neprijatan miris potiče od bakterija u ustima, na korenu jezika i desnima. Ukoliko ste pri tom i pušač, a volite i da popijete, situacija postaje još komplikovanija.

Dodatni problem u vezi sa lošim dahom jeste to što niko ne može sam da „omiriše“ sopstvena usta. Naravno, ni to nije muka kojoj se ne može doskočiti. Upotrebom zubnog konca ili skidanjem (i mirisanjem) sloja sa korena jezika možete dobiti podatke o tome u kakvom je stanju vaš dah. Ukoliko niste pristalica ovih metoda, ostaje vam samo jedno rešenje. Pitajte bez stida osobu koja vam je dovoljno bliska – ona vas neće slagati.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.