U toku je borba „Nuklearnog saveza“ protiv „Prijatelja obnovljivih izvora energije“ u Briselu gde je besneo dugogodišnji zastoj Francuske i Nemačke oko energije, ali nuklearni izvor dobija na značaju poslednjih meseci u Evropskoj uniji.
Zagovornici nuklearne energije osvojili su novi trofej sredinom jula: u svom predlogu za budući budžet za period 2028-2034, o kojem počinju dvogodišnji pregovori, Evropska komisija, bez navođenja detalja, izgleda da otvara put evropskom finansiranju nuklearne energije.
To bi predstavljalo ukidanje tabua u Evropi.
Kada je AFP pitala da li je EU spremna da finansira izgradnju reaktora, Komisija je pazila da ne odgovori konkretno na to pitanje koje je osetljivo unutar Dvadesetsedmorke.
Međutim, portparol je pomenuo oblasti „potencijalno podobne“ za evropsko finansiranje: „aktivnosti“ nuklearne fisije, istraživanje, „demontaža nuklearnih postrojenja“ i „upravljanje radioaktivnim otpadom“.
Taj „predlog se i dalje mora razmotriti sa državama članicama“, insistira izvršna vlast EU, koja, kao što je često slučaj, balansira između Francuske i Nemačke, gde je Angela Merkel najavila ubrzano postepeno ukidanje nuklearne energije 2011. godine posle katastrofe u Fukušimi, u Japanu.
Od 2023. godine, Francuska i Nemačka imaju neformalni klub zemalja koje brane svoje energetske prioritete.
„Evropski nuklearni savez“ oko Francuske dobija nove pristalice: posle Belgije u februaru, Italija je sredinom juna objavila da se pridružuje pristalicama nuklearne energije, zajedno sa Bugarskom, Hrvatskom, Finskom, Mađarskom, Holandijom, Poljskom, Češkom, Rumunijom, Slovačkom, Slovenijom i Švedskom, a i Grčka bi mogla da to učini.
„Proširenje Saveza čini nuklearno pitanje donekle neizbežnim“, naglašava Nil Makarof, stručnjak za pitanja klimatske tranzicije u institutu Strateške perspektive.
Te države su odlučne da „učine nuklearnu energiju politički neutralnom“, objašnjava on, pošto je nuklearna energija poslednjih godina bila jedna od najdubljih linija podele unutar EU.
Zajedno sa Austrijom, Nemačka je jedan od „Prijatelja obnovljivih izvora energije“, pored Španije, Portugalije, Irske, Danske, Luksemburga i baltičkih zemalja.
Svaka država priređuje svoj neformalni doručak na dane sastanaka Ministarskog saveta za energetiku, a neke, poput Holandije, idu u posete između dva sastanka. Ali, podela je manje duboka nego što je bila pre dve godine: sve više vlada naglašava komplementarnost različitih izvora energije kako bi ubrzale elektrifikaciju kontinenta.
Francuska je čak računala na otvaranje Nemačke otkako je novi kancelar Fridrih Merc u maju potpisao kolumnu u štampi sa Emanuelom Makronom, hvaleći „tehnološku neutralnost“ ili „nediskriminatorni tretman svih niskougljeničnih izvora energije unutar Evropske unije“.
„Nemci su spremni“ da izađu iz „verskog rata oko nuklearne energije“, izjavio je krajem maja francuski ministar energetike Mark Ferači.
Ali mišljenja se razlikuju među ministrima unutar nemačke koalicije, kao i o tome da li bi Nemačka, neto doprinosilac budžetu Evropske unije, otišla toliko daleko da prihvati evropska sredstva za nuklearnu energiju.
„To bi potencijalno moglo biti izvor sukoba“, smatra Nil Makarof.
Još jedna bitka se nazire u narednim mesecima: budućnost propisa EU o obnovljivim izvorima energije koje bi Francuska želela da transformiše u direktivu o „dekarbonizovanim izvorima energije“ koja bi uključivala nuklearnu energiju.
Početkom jula Pariz je već proglasio „pobedu“ u predlogu Komisije o klimatskom cilju EU za 2040. godinu, jer evropska izvršna vlast eksplicitno pominje koncept „tehnološke neutralnosti“ koji je toliko drag Francuzima.
Čak i u scenarijima koji najviše zavise od nuklearne energije, energija vetra i sunca će ipak dominirati evropskim energetskim miksom u decenijama koje dolaze.
Po najnovijim podacima Evrostata, 2024. godine obnovljivi izvori energije predstavljali su 47,3 odsto proizvodnje struje u EU, a nuklearne centrale u poređenju 23,4 odsto.
„Kratkoročno gledano, najveći deo posla na elektrifikaciji će se odnositi na obnovljive izvore energije“, smatra zato Nil Makarof.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com