Nedavno sproveden eksperiment, koji je finasirala indijska Vlada, u saradnji sa lokalnim vlastima Nju Delhija i Svetskom bankom, pokazao je da čak i nepismeni ljudi mogu lako i brzo da savladaju osnove rukovanja kompjuterom. Ako su u pitanju deca, proces je još brži. Za samo 8 minuta ona će već surfovati Internetom!
Projekat je osmislio Sugata Mitra, vlasnik softverske firme iz Nju Delhija, u cilju istraživanja mogućnosti primene kompjutera u opismenjavanju i obrazovanju najsiromašnijih slojeva. U četvrtima u kojima žive uglavnom nepismena ili polupismena deca, na ulicama su bili postavljeni kompjuteri, povezani na Internet. Sugata Mitra je stajao sa strane i posmatrao. Bez ikakve sugestije, pomoći, i bez ičijeg poziva, deca su počela da se okupljaju oko monitora. U roku od nekoliko desetina sekundi, već su shvatila da pokreti miša pomeraju i strelicu na ekranu, na kome je bila otvorena MSN.com stranica. Nešto kasnije, uočila su da se strelica pretvara u ruku kada se nađe iznad podvučenog dela teksta. Veća za osam minuta u proseku, nepismeni i siromašni klinci su surfovali Internetom.
U roku od nekoliko dana, verzirali su se u osnovnim operacijima koje treba da zna svaki korisnik operativnog sistema: cut, copy, paste, drag i drop. Sledeće što su naučili je, bez ičije pomoći, da download-uju programe sa Mreže. Uskoro su otkrili i igrice, i počeli da tragaju za njima surfujući po web-stranicama. Po završetku drugog meseca druženja sa kompjuterom, skidali su MP3 muziku.
Eksperiment je ponovljen u još nekoliko gradova Indije, dokazujući da deca imaju neverovatne kapacitete i mogućnost učenja – za njih nove stvari nisu bauk, već igra u koju se upuštaju bez ikakvih predrasuda. Takođe, istraživanje je i pokazalo da su kompjuteri izuzetno sredstvo koje može da pomogne u opismenjavanju najsiromašnijih, mnogo efikasnije od konvencionalnih metoda u kojima se koriste tabla i kreda.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com