U trendu

Ura, kampovanje! (1)

Večito pitanje: kuda na letovanje? Dovoljno ste „porasli“ da bi vas roditelji pustili da nekud odete sami s društvom, samo – kud otići? Ako imate imalo avanturističkog duha, nemate baš veliki budžet na raspolaganju (ili ne želite da sav novac spiskate na desetak dana letovanja), a volite da je stalno neka akcija i dobro zezanje, kampovanje može da bude prava stvar. Naravno, na kampovanje je apsolutno neophodno otići dobro pripremljen.

Pre bilo čega, neophodno je ubediti roditelje da vam dopuste da odete na kampovanje. Tu vam pomaže finansijski momenat (kampovanje je definitivno najjeftinija varijanta letovanja); ako to nije dovoljno, probajte da (suptilno ili manje suptilno) podsetite roditelje na blagodeti koje će kampovanje imati po razvoj vaše ličnosti – u kampu se razvija osećaj odgovornosti prema sebi i drugima, tolerancija, smisao za timski rad, sposobnost za ponašanje u velikom društvu (ne možete prosto da se nadurite i odete kući već, ako smatrate da ste u pravu, to morate dokazati i nametnuti svoj stav). Pored toga, stidljive osobe mogu da nauče da lakše komuniciraju s drugima.

Jednom kad ste dobili roditeljski pristanak, treba sve dobro organizovati. S kim idete na kampovanje? Kuda ćete? Kampovati, u principu, možete bilo gde – na planini, jezeru, pored reke, na moru… Najbolje je organizovano kampovanje u nekom kamp naselju.

Treba da okupite ekipu sa kojom ćete kampovati, napravite spisak potrebnih stvari i dogovorite se, veoma precizno, ko će šta da ponese. Neophodni su vam šator (jedan ili više šatora, zavisno od veličine raspoloživih šatora i toga koliko ljudi ide), vreće za spavanje (za slučaj da je toliko vruće da spavate van šatora – a na goloj zemlji ipak ne treba spavati jer se možete prehladiti, ma koliko toplo bilo), udobna odeća i obuća, zaliha dugotrajne hrane (ukoliko neko iz ekipe ima prenosivi frižider, još bolje), otvarač za flaše i za konzerve, nešto pribora i posuđa za jelo, obavezni pribor za ličnu higijenu, baterijska lampa, fenjer, čuturica za vodu je uvek praktična, vokmen ili kasetofon ili tranzistor… Dobro je ako znate nekog ko je već kampovao, pa može da vas posavetuje.

Oprema se može kupiti, ali se prilično često dosta toga može pronaći i u sopstvenoj kući ili pozajmiti. Ukoliko niko iz ekipe nije vozač, možete zamoliti nečijeg starijeg brata ili sestru, ili čak i roditelje, da vas prevezu do kampa. Ako se na kampovanje ide nekud dalje (recimo, na more), što se prevoza tiče, važi parola „snađi se“ (u prevodu, najčešće idete svi zajedno vozom ili autobusom).

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.