U trendu

Zemlja budućnosti spremna da ugosti naučnike iz celog sveta

BEOGRAD – Od robota koji primaju restoranske porudžbine preko vode koja gori, pa do recikliranih sprava za vežbanje, Festival nauke će ove jeseni od 29. novembra do 2. decembra na Beogradskom sajmu pored brojnih naučnika i institucija iz Srbije, okupiti i naučne timove iz sedam drugih zemalja.

Svi oni će uz interaktivne šou programe, uzbudljive eksperimente i brojne izazove provesti posetioce na jedinstveno putovanje kroz Zemlju budućnosti, kako i glasi ovogodišnji slogan Festivala nauke.

Prvi put na Festival nauke dolazi Antoan Delaforž iz Francuske, koji je Srbiju zavoleo tokom studentske razmene pre deset godina, a sada sa sobom dovodi neobičnog saputnika – robota.

„Moj posao je da kreiram matematičke modele i kompjuterske programe koji pomažu robotima da razumeju ono što su čuli sopstvenim ušima, odnosno mikrofonima“, tvrdi Delaforž zbog čega će na Festivalu nauke, između ostalog, svog robota staviti pred prilično zahtevan izazov – primanje porudžbine u restoranu od bučne ekipe gladnih gostiju.

Francuska Akademija Fratelini predstaviće se posetiocima festivala, izvodeći cirkuske akrobacije, šetajući sve vreme na tankoj liniji zakona fizike koje, po potrebi, krše bez problema.

Španski kolektiv „Gišot de vuit“ vratiće se na Festival nauke sa svojim neverovatnim spravama koje pojmu reciklaža daju sasvim novo značenje.

„Mi smo ekipa koja smatra da je mašta, a ne inteligencija, najvažnija stvar koju čovečanstvo ima i da, na svu sreću, još uvek nismo sve izumili“, poručuju oni i pozivaju sve posetioce da istraže najveći poligon za igru na ovogodišnjem festivalu, prepun najrazličitijih sprava za vežbanje i rekreaciju kojima su podarili novi život.

„To su stare sprave za vežbanje koje, kada odsluže svoje u teretanama, postaju sprave za igranje na našim radionicama. Učinilo nam se da one mogu da imaju još mnogo namena koje samo treba da otkrijemo“, dodaju.

Iz SAD na Festival nauke ponovo stiže poznati neuronaučnik i TED govornik Greg Gejdž, koji je svetsku popularnost stekao svojim naučnim „uradi sam“ projektima.

Sa ciljem da neuronauku približi svima, Gejdž već godinama radi na najrazličitijim, veoma povoljnim uređajima koji mogu da zamene skupu laboratorijsku opremu.

„Srpski Festival nauke jedan je od najboljih naučnih događaja kojima sam prisustvovao“, navodi on i podsećajući se svog prethodnog druženja sa beogradskom publikom kaže da je bilo divno videti toliko naučnika, fakulteta i istraživača koji su osmislili toliko kreativnih načina da prikažu nauku onakvom kakva ona jeste – zabavnom.

Prvi put ove godine festival će ugostiti Fascinantni fizički teatar iz Češke koji uz malu pomoć fizike pokazuju da su složeni zakoni i formule sasvim jednostavni kada se primene u svakodnevnom životu.

„Naši eksperimenti izvode se uz stvari koje možete pronaći u bilo kojoj uradi sam radnji. Međutim, ukoliko ovo što mi radimo probate da uradite u nekoj radnji, verovatno će vas izbaciti. Mi, na primer, pravimo instrumente od oluka za kišu i verujte nam na reč, mnogo je zabavno kada u nekoj radnji morate da isprobate tonalitete različitih cevi“, ističu članovi češkog teatra.

Poljski tandem „Hevelijuze Nauki“ pokazaće kakve sve veštine tajni naučni agenti moraju da imaju kako bi što lakše rešili svemirske probleme.

Za umetničko-naučni kutak festivala pobrinuće se Bogomir Doringer i Sofija Kantorović koji u Beograd stižu sa timom Univerziteta u Beču i nesvakidašnjim spojem magnetizma i ferofluida.

„Posetioci festivala treba da očekuju strah, zato što se većina ljudi plaši ferofluida. U pitanju je materijal koji se transformiše pred njihovim očima, ali kroz razumevanje i kroz kreativan proces oni će zavoleti taj materijal i biti fascinirani njime“, navodi Doringer.

I ove godine na Festival nauke dolazi omiljena ekipa iz Estonije – AHHAA Naučni centar, koja je pripremila nov naučni šou program u kojem će se poigrati sa najneverovatnijim svojstvima vode.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.