Bivši predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol stigao je danas na sudsko ročište na kom se razmatra zahtev specijalnog tužioca za njegovo hapšenje, po optužbama u vezi sa uvođenjem vanrednog stanja u decembru prošle godine.
Jun je u januaru uhapšen, iz zatvora je pušten u martu odlukom Centralnog okružnog suda u Seulu, a smenjen je sa fukcije predsednika države u aprilu, kada je Ustavni sud prihvatio njegov opoziv.
Ovaj slučaj vodi specijalni tužilac Čo Eun-suk, koji je podigao dodatne optužbe protiv Juna zbog, kako se navodi, autoritarnosti, zloupotrebe službenog položaja, falsifikovanja zvaničnih dokumenta i ometanja službenih dužnosti.
Tim specijalnih tužilaca tvrdi da bi Jun tokom istrage mogao da uništi dokaze, a njegovi advokati su u saopštenju osudili zahtev za hapšenjem kao preteran i bez dokaza.
Bivši predsednik je 3. decembra prošle godine pokušao da uvede vanredno stanje, koje je okarakterisao kao neophodan korak, prema njegovim rečima, u suzbijanju „antidržavnih“ protivnika.
Taj dekret je trajao svega nekoliko sati, a završio se obračunom poslanika parlamenta sa vojskom koja je čuvala zgradu, kroz koju su se oni probili kako bi glasali za njegovo ukidanje.
Poslanici su Juna opozvali 14. decembra, a javni tužioci su podigli optužnicu 26. januara, gde se on okrivljuje za pokušaj pobune i nezakonitog preuzimanja zakonodavne vlasti, kao i hapšenja političkih protivnika.
Te optužbe u Južnoj Koreji povlače smrtnu kaznu ili doživotni zatvor.
Jun se suočava i sa optužbama za uvođenje vanrednog stanja bez poštovanja propisane zakonske procedure, kao i za nezakonito raspoređivanje privatne vojske, koja je trebalo da spreči njegovo hapšenje u predsedničkoj rezidenciji početkom januara.
Aktuelni predsednik Južne Koreje Li Džae-Mjung odobrio je u junu zakon o pokretanju sveobuhvatnih posebnih istraga o Junovom pokušaju uvođenja vanrednog stanja, kao i drugim optužbama, u kojima se nalaze i njegova supruga i administracija.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com