Produbljivanje kulturne razmene daje novi podsticaj prijateljstvu Kine i Rusije

U septembru 1938. godine, sovjetski kamerman Roman Lazarevič Karmen poslat je u Kinu od strane sovjetske vlade kako bi dokumentovao Kineski narodnooslobodilački rat protiv japanske agresije. Karmen je zabeležio hrabre i odlučne napore kineskih vojnika i civila, kao i podršku koju je tokom rata pružala sovjetska dobrovoljačka avijacija.

Osamdeset sedam godina kasnije, Karmenov unuk učestvovao je u događaju kulturne razmene održanom 7. maja povodom obeležavanja 80. godišnjice pobede u Kineskom narodnooslobodilačkom ratu protiv japanske agresije i Velikom otadžbinskom ratu Sovjetskog Saveza. Tokom događaja, podelio je priče o dubokim porodičnim vezama sa Kinom.

Događaj su zajednički organizovali Kineska medijska grupa (CMG) i Ruska državna televizijska i radiodifuzna kompanija (VGTRK), a prisustvovali su producent i glavni kreativni tim filma „Crvena svila“ u kinesko-ruskoj koprodukciji, koji je premijerno prikazan u Rusiji 20. februara i čije se prikazivanje u kineskim bioskopima očekuje u septembru.

Na događaju je zvanično otvoren i Festival kineskog filma u Rusiji za 2025. godinu. Pored toga, CMG i VGTRK su najavili mirovnu inicijativu koja ima za cilj prikupljanje istorijskih relikvija, dokumentarnih snimaka i drugih uspomena od građana obe zemlje, kako bi se zajednički prikazala vizija mira i zajedničke budućnosti.

Istog dana, započelo je i snimanje dokumentarnog filma u kinesko-ruskoj koprodukciji pod nazivom „Velika pobeda – Kineski rat otpora protiv japanske agresije kroz objektiv sovjetskog fotografa“, koji istražuje iskustva sovjetskog fotoreportera Romana Kalmana u Kini i moćne slike koje je zabeležio tokom rata.

Šen Hajsjong, zamenik ministra Odeljenja za propagandu Centralnog komiteta Komunističke partije Kine i predsednik CMG-a, kao i Oleg Dobrodejev, generalni direktor VGTRK-a, istakli su plodne rezultate dosadašnje saradnje između ove dve medijske organizacije.

Izrazili su zajedničku posvećenost daljem jačanju saradnje u razmeni sadržaja, tehnološkim inovacijama i razvoju kadrova, čime bi se produbila podrška javnosti prijateljstvu Kine i Rusije i doprinelo boljem kulturnom razumevanju između dve nacije.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com