U trendu

DW: Milo Djukanović ima dve opcije – egzil ili razdor

Stranka predsednika Crne Gore Mila Djukanovića više neće moći da formira većinu u parlamentu, ali to je tek je prvi korak u crnogorskom osvajanju slobode, ocenio je danas Dojče vele (Deutsche Welle).

Visoku izlaznost na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori analitičari su najpre posmatrali kao nešto što ide na ruku opoziciji. I zaista, istraživanja javnog mnjenja jesu predvidela da će Djukanovićeva Demokratska partija socijalista (DPS) možda pasti na 35 odsto, ali nisu predvideli skoro 33 odsto za koaliciju „Za budućnost Crne Gore“ čija je kičma prosrpski Demokratski front, piše Dragoslav Dedović u autorskom tekstu.

Posle više od tri decenije Milo Djukanović gubi kontrolu nad parlamentom. Ali nisu u pravu oni koji misle da je time stvar obavljena. Nasledje koje iza sebe ostavlja DPS je sumorno. A predsednik države se još uvek zove Milo Djukanović.

„On se odavno politikom bavi samo da bi zaštitio sebe, svoj klan i ogroman imetak, da bi imao imunitet zbog grešne prošlosti – od svoje ratne uloge devedesetih, do imena u dosijeima zapadnih tužilaštva nadležnih za šverc u velikom stilu. Djukanović se dugo, predugo predstavljao kao rešenje. A odavno je postao glavni problem Crne Gore“, ocenio je Dedović.

Prema njegovim rečima, Djukanović će pre ili kasnije morati da bira izmedju egzila u nekoj zemlji koja voli novac isluženih autokrata ili daljeg stvaranja razdora u Crnoj Gori. Ovaj drugi scenario bi ga mogao dovesti do sudskog ishoda koji mu se ne bi svideo.

S druge strane, nestranački lider opozicionog bloka „Za budućnost Crne Gore“ Zdravko Krivokapić u prvom postizbornom obraćanju gradjanima delovao je poprilično uverljivo, isto kao i njegovi budući partneri u vlasti Aleksa Bečić i Dritan Abazović.

Najavljene su promene. Sporni zakon koji se tiče crkve biće povučen, biće doneseni antikorupcioni zakoni, biće formirana ekspertska vlada sa vremenski ograničenim mandatom. Najavljeno je izjašnjavanje gradjana o ključnim pitanjima, dakle više direktne demokratije. Neće biti revanšizma, ali hoće biti obračuna pravne države sa kriminalom.

Sve to zvuči dobro. Ali ekonomska kriza će punom snagom udariti Crnu Goru baš u periodu u kojem će nova vlast biti prisiljena da istovremeno raščišćava zaostavštinu decenijske partokratske hobotnice.

Osim toga, dokle god je Djukanović u blizini bilo koje funkcije, osvojen stepen demokratskih sloboda u Crnoj Gori neće biti ireverzibilan. Najvažniji zadatak nove vlasti biće – da stvori demokratske mehanizme u institucijama države, koji će već u pokušaju „osujetiti svakog novog Mila (Djukanovića), prenosi DW.

„Ipak, ima mesta opreznom optimizmu. Princip smenjivosti vlasti od sinoć važi i za Crnu Goru“, dodao je Dojče vele.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.