U trendu

HRA i IA:Vojnici i policajci mogu na litije bez uniformi

PODGORICA – Zakon o Vojsci i Zakon o unutrašnjim poslovima Crne Gore dozvoljavaju svojim službenicima da prisustvuju protestnim, stranačkim i drugim političkim skupovima bez uniforme, istakli su iz NVO Akcija za ljudska prava (HRA) i Instituta alternativa (IA) u pismu načelniku Generalštaba Vojske Crne Gore Dragutinu Dakiću.

Dakić je nedavno izjavio da ne odobrava učešnje službenika Vojske i policije na litijama, koje se dve puta sedmično održavaju u znak protesta protiv usvojenog Zakona o slobodi veroispovesti, kojem se protivi Mitropolija crnogorsko-primorska.

U pismu Dakiću HRA i IA ističu da Zakon o Vojsci u članu 60 dozvoljava službenicima Vojske da prisustvuju protestnim, stranačkim i drugim političkim skupovima bez uniforme.

Iako, kako navode, ovaj zakon načelno zabranjuje ‘ispoljavanje političkih uverenja’, kao i Zakon o državnim službenicima, nijedan zakon te pojmove ne definiše.

„Prema tome, i ako se smatra da litije nisu samo verski skup, nego protestni skup političkog karaktera, pripadnici snaga bezbednosti opet mogu da prisustvuju takvom okupljanju pod uslovom da nisu uniformisani“, ističe se u saopštenju HRA I IA, preneo je portal RTCG.

U pogledu ostalih aktivnosti, kao što je komunikacija na društvenim mrežama, predložili su da se zakonsk zabrane „političkog delovanja“ i „ispoljavanja političkih uverenja“ zakonima odgovarajuće preciziraju.

Kako se dodaje, međunarodni ugovori o ljudskim pravima dozvoljavaju državama da ograniče slobode izažavanja i okupljanja pripadnicima bezbednosnih snaga kada je to neophodno za ostvarenje legitimnih ciljeva, posebno očuvanja političke neutralnosti tih snaga.

Međutim, države su dužne da to ograničenje odgovarajuće preciziraju zakonom, da bi pripadnici vojske i policije u skladu s tim mogli da predvide kako će se zakon primenjivati i usklade svoje ponašanje.

U svojoj zakonodavnoj praksi države različito tretiraju ovo pitanje, neke su manje, a neke više restriktivne.

Termini „javno ispoljavanje političkog uverenja“ i „političko delovanje“ nisu definisani ni jednim zakonom, dok je prisustvo „protestnim ili političkim skupovima“, odnosno „stranačkim i političkim okupljanjima“ Zakonom o Vojsci i Zakonom o unutrašnjim poslovima dozvoljeno bez nošenja uniforme, zbog čega se ne može smatrati da su takva ponašanja nezakonita.

Međutim, navode, ostaje nejasno da li se ostale aktivnosti, kao što je isticanje fotografija litija na društvenim mrežama i komentarisanje litija i fotografija, mogu smatrati zabranjenim „ispoljavanjem političkih uverenja“ i „političkim delovanjem“, s obzirom na to da ovi pojmovi nisu definisani.

„Apelovali smo da se načelnik Generalštaba založi za to da se ovi zakonski termini odgovarajuće preciziraju, da bi ovi zakoni, koji službenicima bezbednosnih službi ograničavaju ljudska prava, zadovoljili standard „predvidljivosti“, koji zahteva da zakon kojim se ljudska prava organičavaju bude odgovarajuće precizan da bi se moglo predvideti kako će se primenjivati i da bi se sprečila proizvoljna, tj. preširoka primena ograničenja“, zaključuju u saopštenju koje su potpisali Tea Gorjanc Prelević, izvršna direktorka NVO Akcija za ljudska prava i Stevo Muk, predsednik Upravnog odbora NVO Institut alternativa.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.