U trendu

SAD uvela sankcije za 11 kineskih kompanija zbog kršenja ljudskih prava

Američka vlada uvela je trgovinske sankcije za 11 kompanija za koje kaže da su umešane u kršenja ljudskih prava u kineskoj muslimanskoj severozapadnoj oblasti Sindjijang.

Objava o sankcijama izdata sinoć doprinosi dodatnom pritisku SAD na Peking oko oblasti Sindjijang, gde se vladajuća kineska Komunistička partija optužuje za masovna pritvaranja, prinudni rad i druga kršenja ljudskih prava muslimanskih manjina.

Pitanje Sindjijanga je medju nizom drugih pitanja kao što su ljudska prava, trgovina i tehnologija zbog kojih su američko-kineski odnosi pali na najniži nivo u poslednjih više decenija.

Administracija predsednika Donalda Trampa takodje je uvela sankcije za četiri kineska zvaničnika oko tih optužbi. Peking je odgovorio najavljujući za sada neodredjene kazne za četiri američka senatora koji su kritični prema njenom učinku u poštovanju ljudskih prava.

Američko ministarstvo trgovine saopštilo i da će kompanijama kojima su uvedene sankcije biti takodje ograničen pristup američkoj robi i tehnologiji, bez navodjenja tačno o kojoj robi bi moglo da se radi.

„Ova akcija će osigurati da se naša roba i tehnologija ne koristi u gnusnoj ofanzivi kineske Komunističke partije protiv stanovnika bespomoćne muslimanske manjine“, rekao je američki ministar trgovine Vilbur Ros u saopštenju.

Prema procenama Kina je pritvorila milion ili više pripadnika muslimanske manjinske etničke grupe u specijalnim kampovima. Kineska vlada ih opisuje kao objekte za stručnu obuku sa ciljem suprotstavljanja muslimanskom radikalizmu i separatističkim stremljenjima. Kina navodi da su ti objekti u medjuvremenu zatvoreni, što je tvrdnja koju je nemoguće proveriti zbog restrikcija posetama i izveštavanju iz tog regiona, piše AP.

Ljudi koji su prošli kroz kampove i članovi porodice kažu da su oni u njima prisiljeni, često uz pretnju nasiljem, da osude svoju veru, kulturu i jezik i zakunu se na vernost šefu Komunističke partije i šefu države Siju Djinpingu.

Medju kompanijama kojima se uvode sankcije su proizvodjači odeće i snabdevači tehnološke opreme.

Ministarstvo trgovine SAD uvelo je slične restrikcije prošlog oktobra i u junu na ukupno 37 kompanija koje su, kako je rečeno, uključene u ili omogućavale kršenja ljudskih prava u Sindjangu.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.