U trendu

Delphi – Kreiranje i distribucija shareware aplikacija (IV deo)

Neki od mnogobrojnih sajtova za distribuciju shareware aplikacija implementiraju sopstvene registracione procedure, mesto vas. A u ovoj seriji članaka podučićemo vas kako da sami kreirate sopstvenu proceduru za registraciju vaših shareware aplikacija. Prikazaćemo vam jedan od lakših načina za programsko onemogućavanje korišćenja određenih funkcija vaše aplikacije, od strane neregistrovanih korisnika. Ovo naravno podrazumeva i lak način za „deblokiranje“ ovih funkcija kada vam registrovani korisnici plate korišćenje softvera.

Registraciona procedura se sastoji u tome što će određeni programski kod proveravati postojanje fajla koji ćete poslati korisnicima nakon registracije. Ovaj fajl će korisnicima nakon registracije (plaćanja) biti poslat e-mail-om, ili, ukoliko je neophodno (ukoliko korisnik nije obezbedio e-mail adresu), slanjem floppy diskete. Ukoliko programski kod „pronađe“ odgovarajući fajl, vrši se iščitavanje šifrovanog stringa iz njega, i nakon toga se dešifruje. Ukoliko se poklope string unutar vašeg programskog koda i onaj iz fajla, fajl će se smatrati validnim, te će se korisniku omogućiti korišćenje svih funkcionalnosti programa. Ovakva šema zaključavanja programa, naravno neće sprečiti hakere da „otključaju“ vaš program, ali će biti više nego dovoljna da obeshrabri prosečnog korisnika od pokušaja korišćenja naprednih funkcija vašeg programa bez prethodnog plaćanja.

Kao primer predstavićemo vam sav programski kod koji će vam biti u implementaciji registracione procedure u vašem softveru. Registracionom procedurom omogućićemo, na primer, štampanje podataka iz neke baze podataka. Ovo znači da će se procedurom registracije onemogućiti korišćenje mogućnosti štampanja. Po slanju registracionog fajla i uredne registracije, ova funkcija će biti omogućena. Štampaće se podaci iz recimo kontrole DBGrid.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.