U prethodnim XML prilozima dali smo vam primere manjih XML dokumenata, ali nismo se do kraja upoznali sa konvencijama kod davanja naziva XML elementima. Nazivi elemenata moraju da zadovolje odreฤena pravila, kao i drugi nazivi koji se koriste u XML-u.
Nazivi elemenata moraju otpoฤeti ili slovnim karakterom, ili „donjom crtom“ ( _ ). Ostatak naziva moลพe sadrลพati slova, cifre, donju crtu ( _ ), taฤku ( . ) i obiฤnu crtu ( – ). Prazni karakteri, tj. Space-ovi – nisu dozvoljeni. Pored navedenog, podrazumeva se da nazivi ne mogu otpoฤeti nekom od XML rezervisanih reฤi, kao na primer reฤju „xml“. U sledeฤim redovima moลพete videti nekoliko validno datih naziva XML elementima:
<strogo-poverljivo>
<j>
<baza128>
<objekat.element>
<prezime>
A evo i nekoliko primera nepravilno datih naziva elementima. Ovakve nazive ne moลพete koristiti u XML dokumentima:
<123>
<ime prezime>
<pera&mika>
Za razliku od HTML-a, nazivi elemenata u XML-u su osetljivi na primenu malih/velikih slova (case sensitive), pa tako sledeฤi nazivi su iz ugla XML-a potpuno razliฤiti:
<telefon>
<TELEFON>
<Telefon>
Poลกto je moguฤe koriลกฤenje HTML-a u XML-u, po konvenciji koju je propisao W3C, HTML tagovi se u XML-u uvek piลกu velikim slovima (uppercase). Opet po konvenciji, XML elementi se najฤeลกฤe piลกu malim slovima (lowercase). Kada je potrebno da se nazivi sastoje od nekoliko reฤi, reฤi se najฤeลกฤe razdvajaju srednjom crtom (-), kao npr. „strogo-poverljivo“. Joลก jedan popularan naฤin je sastavljanje viลกe reฤi u jednu, s tim da se poฤetni karakter svake reฤi piลกe velikim slovom, kao npr. „StrogoPoverljivo“. Postoje i druge konvencije, ali ova dva naฤina su najpopularnija. Vi moลพete koristiti onaj naฤin koji vam najviลกe odgovara, ali u koriลกฤenju budite konzistentni (jednoobrazni). Jer, jako je teลกko raditi i snalaziti se u dokumentu koji je meลกavina konvencija. Jednu takvu „meลกavinu“ moลพete videti na slici. Iako je dokument na slici dobro formirani XML, jako je teลกko raditi sa njim jer ฤete doฤi u situaciju da nikada ne znate kako da ispiลกete sledeฤi element. Da li treba napisati Adresa ili adresa ili ADRESA?
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com