U trendu

SQL – Brisanje tabela i celih baza podataka

Prilikom korišćenja nekog od sistema za upravljanje bazama podataka (SUBP), vremenom će se javiti potreba i da menjate strukturu modela podataka, a čak i potreba za brisanjem nekih tabela ili celih baza podataka. Ovo može biti zbog prevaziđenosti i zastarelosti pojedinih struktura podataka ili u slučaju da vežbate i učite korišćenje SQL-a, ili radi uklanjanja privremenih tabela. SQL za ove potrebe obezbeđuje komandu za kompletno uklanjanje određene tabele iz baze podataka, a to je komanda DROP TABLE koja briše (uklanja) tabelu sa podacima, zajedno sa svim pripadajućim pogledima (Views) i indeksima. Nakon izvršenja ove komande nema vraćanja nazad, podaci će biti izgubljeni. Sintaksa ove instrukcije je sledeća:


DROP TABLE naziv_tabele;

Za primer, kreiraćemo jednu tabelu (tabela Radnik), a zatim ćemo je obrisati:


CREATE TABLE Radnik (
ime Char(15) not null,
prezime Char(15) not null);
DROP TABLE Radnik;

Kada pozivate i izvršavate instrukciju DROP TABLE, trebalo bi da uvek upotrebite naziv baze podataka kojoj pripada data tabela. Ovo je iz razloga što se na ovaj način izbegava da izbrišete pogrešnu tabelu. U ovom slučaju bi prethodna instrukcija bila napisana na sledeći način:


DROP TABLE Kadrovska.Radnik;

Kao što možete videti, ovom instrukcijom brišemo tabelu „Radnik“ iz baze podataka „Kadrovska“ (kadrovska evidencija).

Pored navedene instrukcije pojedini SUBP obezbeđuju još jednu instrukciju, a to je ona koja služi brisanju cele baze podataka – DROP DATABASE. Za primer, ovom komandom izbrisaćemo bazu podataka koju smo spomenuli u prethodnom pasusu:


DROP DATABASE Kadrovska;

Da kažemo i to da mogućnost da koriste ovu komandu imaju samo administratori SUBP (kod sistema koji je dozvoljavaju) i niko više. Kada se ova komanda izvrši, vrši se uklanjanje svih objekata, podataka i log fajlova koji su pripadali datoj bazi podataka.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.