U trendu

Telefonske govornice budućnosti

Takozvani web kiosci, poput ovog na slici, već su uobičajena pojava na javnim mestima mnogih svetskih metropola. Internet terminali dostupni posetiocima aerodroma, hotela, tržnih centara i značajnih ustanova ideja su koja će promeniti i izgled govornica, njihovu funkciju i izgled.

S obzirom na činjenicu da upotreba govornica opada tokom poslednjih godina, mnoge kompanije razmišljaju o načinima da ponovo privuku korisnike – jedan od njih je i spajanje klasične govornice sa web terminalom.

Njujorška privatna telefonska kompanija TCC Teleplex je sredinom februara otvorila prvu ovakvu govornicu, za jednomesečno testiranje. Ako se projekat pokaže privlačnim, širom grada biće postavljeno još 100 ovakvih govornica, koje, pored običnog telefoniranja, nude i mogućnost surfovanja po Internetu, kao i slanje elektronske pošte.

Prema statistikama ove kompanije, u poslednje tri godine je upotreba govornica opala za 30%, što je i logično, s obzirom na masovnu upotrebu mobilnih telefona. Novi potez bi trebalo da ponovo privuče korisnike, nudeći im ono što na svojim mobitelima nemaju – pristup Internetu. Iako nove generacije mobilnih aparata poseduju i ovu mogućnost, statistike kažu da trenutno 97% korisnika mobilne telefonije još uvek koristi standardne GSM modele.

Sa druge strane Atlantika, u Velikoj Britaniji, British Telecom je prošle godine već započeo sa sličnim eksperimentom, suočen sa padom upotrebe govornica od 37%. Jedan od najprepoznatljivijih simbola Velike Britanije u toj meri je ugrožen korišćenjem mobilnih telefona da čak 30.000 crvenih kabina više ne donosi nikakvu zaradu. Zato je i britanski telekom operater odlučio da oko 10% njih pošalje na otpad – oko 12.000 govornica.

Tražeći novo rešenje za „vraćanje u igru“ telefonskih govornica, British Telecom je započeo projekat pod nazivom Multi.phone, koji ima i podršku britanske vlade.

Reč je o telefonskim govornicama koje će, pored mogućnosti „klasičnog“ telefoniranja, pružati i besplatan pristup web-u i e-mail-u. U prvoj fazi, oko 600 govornica će, pored telefonskih aparata, dobiti i 12-inčne monitore osetljive na dodir i tzv. „hot buttons“. Ovo poslednje služi za brzo pristupanje određenim sadržajima na mreži, bez potrebe za pretraživanjem i ukucavanjem adrese. U to spadaju vremenska prognoza, informacije za turiste, servisne informacije, izveštaji sa berze, šoping-sadržaji itd.

Ako se korisnici novih govornica ipak odluče za samostalno pretraživanje, tu je „virtuelna“ tastatura koja se pojavljuje na pomenutom monitoru, preko koje je moguće zadati ključne reči ili direktno ukucati adresu.

Ovakav pristup je prvi korak ka formiranju nečega što i više nije telefonska govornica, već informacioni kiosk, a takvih kabina je postavljeno ukupno 600 širom Velike Britanije, uglavnom na „strateškim“ mestima, kao što su aerodromi, železničke stanice i stanice metroa, tržni centri.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.