U trendu

Izbegnite ovaj kancer (2)

Pod prerađenim namirnicama i mesom podrazumevaju se crveno meso, mesne prerađevine, rafinisani ugljeni hidrati (šećer i belo brašno), krompir. Nitrati i nitriti, koji se koriste za konzerviranje prerađene hrane, potencijalno su kancerogeni. Prženje namirnica takođe podstiče kancer. Ukoliko vam je ishrana puna prerađenih ugljenih hidrata, to podiže nivo insulina u krvi, stavljajući vas u sličnu opasnost kao fizički neaktivne osobe. Sigurno već znate – najzdravije namirnice su belo meso, riba, povrće i voće i integralne žitarice.

Biljna vlakna: uzimajte ih što više i smanjićete rizik za 40%. Određena količina biljnih vlakana (35 grama dnevno) smanjiće rizik od raka debelog creva za 42%, a rizik od pojave polipa na debelom crevu (izrasline koje mogu postati kancerogene) za 27%. Naučnici su utvrdili da biljna vlakna kao da se „lepe“ za kancerogene materije prisutne u digestivnom traktu i tako ih brže izbacuju iz organizma, pa je vaše telo kraće vreme izloženo štetnim uticajima. Plus, namirnice bogate biljnim vlaknima (voće, povrće, integralne žitarice) sadrže fitohemijske materije za koje se smatra da zaustavljaju rast ćelija raka.

Multivitaminski preparati sa folnom kiselinom: folna kiselina je veoma jako sredstvo u borbi protiv kancera debelog creva, naročito kad su u pitanju osobe koje u porodičnoj istoriji bolesti imaju slučajeve obolevanja od ove bolesti. Folna kiselina podstiče produkciju zdrave DNK, a preporučena doza je 400 mikrograma – smanjiće rizik za 52%. Obratite pažnju na alkoholna pića, jer će ona smanjiti sposobnost vašeg organizma da iskoristi folnu kiselinu – dva (ili više) pića dnevno udvostručiće šansu da dobijete rak ukoliko već imate predispozicije za to.

Kalcijum: smanjuje šansu obolevanja za 31%. On vezuje žučne kiseline u digestivnom traktu i tako smanjuje iritaciju sluzokože debelog creva.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.