U trendu

Aktivno rešavanje problema

Svako nekad ima probleme, s tim što ih neko rešava na aktivan način, dok su drugi pasivni u vezi s tim. Istraşivanja pokazuju da su oni koji se aktivno suoče s problemima, na duşe staze, zdraviji i uspešniji od onih pasivnih.
Ono Å¡to je takođe tipično jeste to da su optimisti skloni aktivnom reÅ¡avanju problema, dok su pesimisti skloniji pasivnom pristupu (ignorisanje problema, bekstvo, pretvaranje da problem ne postoji…). A nije nepoznato da optimisti, u proseku, ÅŸive duÅŸe nego pesimisti, i da su, opet u proseku, zdraviji od njih.
A Å¡ta ako ste vi po prirodi pesimista? Da li to znači da morate postati optimista, potpuno se promeniti, kako biste poboljÅ¡ali sopstveno zdravlje i uspeh? Nije neophodna potpuna promena. Ne morate sopstvenu ličnost da promenite u toj meri, moÅŸe vam znatno poboljÅ¡ati zdravlje i uspeh i povećati radost u ÅŸivotu već i ako samo prihvatite neke od navika optimista, kao Å¡to je aktivno reÅ¡avanje problema.
Å ta to konkretno znači? Kao prvo, priznati sebi da imate taj-i-taj problem, ne "zavlačiti glavu u pesak". Zatim, pomaÅŸe ako zapiÅ¡ete koji je to tačno problem, a onda smislite i napiÅ¡ete nekoliko stvari koje biste mogli pokuÅ¡ati da biste problem reÅ¡ili. Ovo je znatno lakÅ¡e reći nego zaista uraditi, jer pesimisti nisu navikli na takav pristup, oni teÅŸe pasivnosti, već će se kod zapisivanja i smiÅ¡ljanja reÅ¡enja javiti "Ma zaÅ¡to se ja uopÅ¡te trudim kad od toga neće biti niÅ¡ta?" reakcija. Ali, ako uloÅŸite napor volje, to je ipak izvodljivo – a već samo zapisivanje mogućih reÅ¡enja daće vam veći osećaj kontrole nad sopstvenim ÅŸivotom, i viÅ¡e energije i samopouzdanja.
Sledeći korak bio bi da neko od reÅ¡enja isprobate. Ako uspe, super. Ukoliko ne uspe, analizirajte situaciju, vidite zbog čega nije uspelo, i za Å¡ta vam se čini, s obzirom na nova saznanja, da bi imalo bolje Å¡anse da uspe. I tako dok vam ne uspe. Takvim ponaÅ¡anjem nećete nuÅŸno promeniti svoju ÅŸivotnu filozofiju, ali ako istrajete, osetićete da imate veću kontrolu nad svojim ÅŸivotom, Å¡to će vam uliti viÅ¡e samopouzdanja, učiniti da se osećate jače i pruÅŸiti vam izvesnu radost.
Još nešto: ima situacija kada je zaista bolje samo sačekati i videti šta se dešava, ne odmah srljati u neku akciju. Ali, postoji velika razlika između svesne odluke da čekate povoljno vreme za akciju, ili da sačekate i vidite hoće li problem ionako proći sam od sebe, i "zavlačenja glave u pesak". Svesno čekanje jer ste procenili da je to u ovom trenutku najpametniji potez je i dalje aktivan postupak, dok je "zavlačenje glave u pesak" pasivan.
Ne morate od pesimiste postati optimista, ali ako usvojite neka od ponaÅ¡anja optimista, kao Å¡to je aktivno reÅ¡avanje problema, moÅŸete steći i neke od njihovih prednosti, kao Å¡to su bolje zdravlje, viÅ¡e uspeha i viÅ¡e radosti u ÅŸivotu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.