U trendu

Delphi – Aplikacije bez korisničkog interfejsa

Takozvane „konzolne“ aplikacije predstavljaju čiste 32-bitne Windows programe koji nemaju elemente grafičkog korisničkog interfejsa. Kada se jedna konzolna aplikacija startuje, Windows kreira konzolni prozor u tekst-modu preko koga su korisnici u interakciji sa aplikacijom. Tipično je da ovakve vrste aplikacija ne zahtevaju mnogo unosa od strane korisnika. Gotovo sve informacije koje su potrebne konzolnim aplikacijama obezbeđuju se preko parametara komandne linije. Konzolne aplikacije su naročito poznate đacima -studentima koji su se prvi put sa programiranjem susreli učeći Pascal, zapravo svi primeri izvedeni u Pascal-u su konzolne aplikacije.

U nastavku ćemo se upoznati sa izgradnjom konzolnih aplikacija koje neće imati nijedan element grafičkog interfejsa na koji smo navikli. Ukoliko posedujete Delphi novije verzije (verziju 5 ili 6), sve što je potrebno je da iskoristimo čarobnjak „Console Application Wizard“. Delphi 5 doneo je sa sobom i čarobnjaka za izradu konzolnih aplikacija. Da biste pokrenuli ovaj proces, pokrenite Delphi i izaberite meni „File> New“, što će otvoriti dijalog „New Items“. Izaberite opciju „Console Application“ sa kartice „New“. U Delphi-ju verzije 6 ikonica konzolnih aplikacija izgleda drugačije. Kliknite dvostruko na ikonicu i čarobnjak će pripremiti projekat koji će biti kompajliran kao konzolna aplikacija.

Ali, da vidimo kako doći do konzolnih aplikacija u verzijama nižim od 5. Kada startujete Delphi, podrazumevano je da dobijete jedan novi projekt i jednu praznu formu. Potrebno je da uklonimo ovu formu (element GUI-a) i da ukažemo Delphi-ju da se radi o konzolnoj aplikaciji. Ovo je ono što treba da uradite:

  • Izaberite meni „File> New Application“.
  • Selektujte Unit1(Form1) i kliknite „OK“. Delphi će ukloniti izabrani unit iz sekcije uses aktuelnog projekta.
  • Izaberite meni „Project> View Source“.
  • Editujte izvorni fajl projekta na sledeći način:
    • Obrišite sav programski kod između „begin“ i „end“.
    • Iz sekcije uses, zamenite unit „Forms“ sa „SysUtils“.
    • Odmah ispod instrukcije „program“ dodajte


      {$APPTYPE CONSOLE}

Sada imate programski kod koji najviše liči na obični Turbo Pascal. Ako biste iskompajlirali ovakav kod, dobili biste jako mali izvršni (EXE) fajl. Uočite da Delphi konzolni program nije DOS program, jer je ovaj sposoban da poziva Windows API funkcije i da koristi sopstvene resurse. Bez obzira na to kako ste kreirali „skelet“ za konzolnu aplikaciju, vaš editor će izgledati kao na slici.

Ovo nije ništa drugo, do standardni Delphi projektni fajl, sa sopstvenom .dpr ekstenzijom. Ključna reč program identifikuje unit kao aplikacioni glavni unit izvornog koda. Direktiva $APPTYPE kontroliše prikaz toga da li će se aplikacija pojaviti u konzolnom modu ili modu grafičkog korisničkog interfejsa. Ključna reč uses izlistava sve potrebne unit-e. Kao što vidite, unit SysUtils je podrazumevano uključen u svaki projekat, a tu je prisutan i System unit preko koga je forma skrivena od nas. Unutar dela „begin…. end“ smestite vaš kod.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.